Lake Nedir? Nasıl Yapılır?


Eski mobilyalarınıza lake cila yaptırmak istiyorsunuz. Konuyla ilgili fazla bilginiz yok. İşte bilmeniz gerekenler…

Lake nedir?
Oldukça parlak bir mobilya cilası olan lake, renksiz ya da renkli olabilir. Çin’de başlayan bu cilalama yöntemi, Avrupa’da 1600’lü yıllarda kullanılmaya başlanmış.

Neden lake?
Lakenin pürüzsüz görünümü sıradan bir tahta parçasını muhteşem bir mobilyaya dönüştürebilir ve evin hangi köşesinde kullanırsanız kullanın, çekici bir görünüm yaratabilirsiniz.

Lake nasıl yapılır?
Lake cila, pek çok kimyasalı, itinalı bir zımparalamayı ve çok katmanlı astarlamayı gerektiren bir yöntemdir; kısacası tam anlamıyla ustalık gerektiren bir iştir.


Lake cila için uygun olmayan mobilya türü var mıdır?
Parlak cilalar mobilya üzerindeki darbeleri ortaya çıkarır; bu nedenle lake, girintili çıkıntılı ahşaplar ile düz ve temiz olmayan yüzeyler için uygun değildir. Bu özellikteki ahşaplar ekstra hazırlama aşamasından geçerek (zımpara ve boya) lake cila için uygun bir hale getirilebilir.

Lake görünümünü başka hangi yollarla elde edebiliriz?
Bazı usta boyacılar lake görünümünü ultra-parlaklıktaki sprey boyalarla elde edebiliyor. Böyle bir etkiyi kendiniz yaratmak istediğiniz takdirde fırça ile uygulayabileceğiniz bir lake cilası kullanın. Boyama esnasında cilayı solumamak için maske takmayı unutmayın.

Nasıl usta bulunur
Ustalar konusunda dostlarınızdan edindiğiniz tüyolar en güvenilir yöntem olsa da, dergilerin mobilya yenileme konusundaki çalışmalarına bakabilir ya da internet sitelerinden faydalanabilirsiniz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir